Prezydent Bill Clinton zapowiedział, że jeszcze przed opuszczeniem Białego Domu wnikliwie przyjrzy się „sprawie Leonarda Peltiera” i podejmie decyzję, czy skorzysta z prawa łaski wobec tego działacza indiańskiego, który od blisko 25 lat odsiaduje wyrok podwójnego dożywocia za zabicie dwóch agentów FBI w 1976 roku.
Prezydent Clinton podpisał ustawę (zgłoszona przez jedynego tubylczego senatora Bena Nighthorse Campbella) o objęciu pamięcią narodową miejsca Masakry nad Sand Creek, gdzie w 1864 roku żołnierze płk. Johna M. Chivingtona dokonali rzezi ponad 150 Czejenów i Arapahów, głównie kobiet, dzieci i starców, mimo że nad wioską powiewała biała flaga.
Claudia Andujar (z pochodzenia węgierska Żydówka, urodzona w Szwajcarii, mieszkająca obecnie w Sao Paolo, w Brazylii), obrończyni praw człowieka i znana fotograf, otrzymała od Fundacji Lannan Nagrodę Wolności Kulturowej (Cultural Freedom Award), w wysokości 250 tys. dolarów, za popieranie i obronę amazońskiego ludu Yanomami.
Stację benzynową z myjnią samochodową i sklepem kupili na aukcji zbankrutowanych firm Indianie Washoe z Nevady, zapowiadając jej uruchomienie w ciągu miesiąca (stacja położona niedaleko stolicy stanu, Carson City, była zamknięta od stycznia br.).
W szeroko zakrojonej kampanii wymierzonej przeciwko dealerom sztuki indiańskiej w Stanach Zjednoczonych aresztowano kolejnego pośrednika z Minnesoty, który w ub. roku sprzedał m.in. taneczną tarczę Siuksów i pióropusz, zaś w tym roku przyłapano go na oferowaniu orlich piór, które są objęte zakazem handlu; dealerowi grożą 2 lata więzienia oraz po 10 tys. dolarów grzywny za każdą transakcję.
Cukrzyca – zdaniem Indiańskiej Służby Zdrowia (IHS) – jest obecnie głównym problemem zdrowotnym Indian Stanów Zjednoczonych, ponadto na te chorobę zapada coraz więcej ludzi młodych: liczba chorych na cukrzycę w wieku lat 20-24 wzrosła pomiędzy 1991-97 aż o 36%.
Za wywołanie zamieszek podczas święta Halloween aresztowano pięcioro członków plemienia Echota z Alabamy, którzy zatarasowali wstęp na teren kopców grzebalnych Oakville Indian Mounds and Museum, gdzie miała odbyć się inscenizacja „Szlakiem Strachów” (Trail of Fears), co Indianom ponadto kojarzy się z tragiczną historią wysiedleń Czirokezów, znaną jako „Szlak Łez” (Trail of Tears).
Joy Harjo, znana poetka Krik, wzięła udział w II Spotkaniu Poetów „Poezja: między piosenką a modlitwą”, które odbyło się w Krakowie, w dn. 10-13 listopada br. (szczegóły zob. Tygodnik Powszechny, nr 48, 26 listopada 2000, przekłady jej wierszy ukazały się m.in. w „Literaturze na świecie”, nr 2, 1989, „Tawacinie”, nr 1,1996, a także w antologiach „Tylko Ziemia przetrwa…” i „Rany podskórne”).
Wersja demonstracyjna sklepu do celów testowych — zamówienia nie będą realizowane. Odrzuć