TAWACIN nr 1[65], wiosna 2004

Jak to z nami jest

Szereg razy zastanawiałem się, co takiego mają w sobie Indianie, że potrafią rozbudzić wyobraźnię tylu ludzi na świecie. Jak ich poznać? Jaka jest prawda o Indianach? Najpierw jednak muszę zapytać, czy nie boję się tego, co mogę odkryć?
Współczesna poezja indiańska zawsze wydawała mi się inna, szczególna, ważna, bliższa człowiekowi i jego przeżyciom. Nie było w niej zbędnych słów. Trafiała do serca i rodziła - o dziwo! - zrozumienie, mimo że dzielił nas (mnie i poetę) i czas, i przestrzeń. Tak jakby mówiła o mnie!
Dziś wiem, że to sztuka obserwacji, pokora wobec życia, odwaga spojrzenia na siebie i świat bez osłonek, w prawdzie. Bo prawda jest bardzo ważna.
Taką prawdę o życiu znajduję w eseju Maurice'a Kenny, mego ulubionego poety, z pochodzenia Mohawka. Wierzę mu, gdy mówi, że "przedstawienia na Broadwayu i bistra nie są ważne do prowadzenia dobrego życia". Nie wszystko, co lansuje kultura popularna, ma związek z życiem. Nie wszystko jest potrzebne, nie wszystko trzeba kupić, zobaczyć, zwiedzić, zaliczyć. Życie polega na celebrowaniu tego, co naturalne i niezmienne.
Taką prawdę o życiu znajduję w opowieści Borysa Malkina o Indianach Oyana z Gujany Holenderskiej, których autor odwiedził w 1963 roku (ja się wtedy dopiero urodziłem)! To opowieść prawdziwa do szpiku kości, bo żaden pisarz by nie wymyślił tego smutku młodych chłopców Oyana, którym ujrzane na zdjęciu "kobiety Tapirapé wydały się wyjątkowo urodziwe, zgrabne i ponętne".
Prawda o Indianach jest bardzo prosta: wszyscy jesteśmy ludźmi jednej Ziemi, Wszyscy Jednej Krwi.

Okładka

Naprawa strzały stanowiącej wraz z łukiem podstawową broń myśliwską. Anapaike nad rzeką Marowijne, Gujana Holenderska 1963, fot. Borys Malkin

Opracowanie graficzne okładki i galerii: Mariusz Sołtysiak

Podziękowania: Małgorzata Zielińska, Mateusz Matysiak, Michał Skakuj

W tym numerze

Tremolo - o powrocie do Kraju Północy i swym tubylczym światopoglądzie opowiada Maurice Kenny, znany poeta narodu Mohawków

Iktomi - stwórca czy chochlik? - Dariusz Pohl omawia lakockie opowieści o Pająku (tricksterze) jak twórcy świata i kultury

Fundusze Indywidualnych Indian - Bruce E. Johansen objaśnia, co się stało z indiańskim funduszem powierniczym i gdzie się podziały indiańskie pieniądze?

Raport o Stanie Indian - przemówienie Texa Halla, przewodniczącego Krajowego Kongresu Amerykańskich Indian, o kwestiach nurtujących dziś tubylców w USA (zob. pełny tekst)

Wśród sympatycznych dzikich - fascynująca i prawdziwa opowieść Borysa Malkina o Indianach Oyana z Gujany Holenderskiej

Nagrody i skandale - muzyczne wyróżnienia dla tubylczych artystów

Święta Przestrzeń - Okruchy z życia Klanu Orła

Dwie strony Ruchu - Nie dość tańca: Zimowe Powwow w Międzychodzie

Obyśmy nie zapomnieli - tych, którzy odeszli: Krystyna Gieroń, Janet McCloud, Wallace Black Elk

Biała seria
- książki z "zakurzonej półki" przypomina Mariusz Wollny

Z Ziemi Indian - serwis informacyjny obu Ameryk

felietony
Głos z Scheyechbi Andrzeja J.R. Wali
Zwierzenia Cienia Marka Nowocienia


Tawacin Galeria

Wśród sympatycznych dzikich
- zdjęcia Borys Malkin


BORYS MALKIN
ODCHODZĄCY ŚWIAT
zob. więcej



Z przymróżeniem oka - Mirosław Dunin-Sulgostowski





Prenumerata 2004

Powrót do spisu numerów archiwalnych