TAWACIN nr 3[59], jesień 2002

 

 

Jak to z nami jest

Z tożsamością narodową to jest tak, że dopóki nic mi nie zagraża, nie zdaję sobie z tego sprawy. Nie przejmuję się zbytnio tradycją, historią, językiem czy obrzędami. Chłonę świat ze wszystkimi jego nowinkami, "idę z postępem". Nie chcę wracać do standardu życia moich przodków z XIX wieku. A jednak wszystko, czym oni żyli, jest we mnie, noszę to w sobie przez cały czas, choć do głosu dochodzi to dopiero w chwili zagrożenia, konfrontacji z tymi, którzy domagają się potwierdzenia mojej przynależności. Wtedy zaczynam sobie przypominać dzieciństwo, opowieści dziadków...
Współcześni Indianie znaleźli się właśnie w chwili konfrontacji, gdy po wielu latach niszczenia tubylczych kultur, wypierania ojczystego języka ze szkół z internatem, tępienia wszystkiego co trąci religią dzikusów, białe społeczeństwo mówi teraz: "A udowodnij ty, że jesteś Indianinem...".
Aby czuć się potomkami ludów, które zamieszkiwały kontynent amerykański przed przyjazdem Europejczyków, współcześni Irokezi, Czoktawowie czy Lenni Lenape nie muszą niczego udowadniać. Nie szukajmy w żyjących dziś Indianach jedynie trupów ich przodków z XIX wieku. To tak, jakby na Polaków patrzeć przez pryzmat naszych walecznych dziejów. Przecież nie każdy Polak był ułanem. Pozostała oczywiście tradycja. Pozwólmy współczesnym Indianom być sobą w taki sposób, jaki im odpowiada.
"Tawacin" zawsze przeciwstawiał się stereotypowi "Indianina", zawsze proponował lekturę trudnych często tekstów, ale dających czytelnikowi gwarancję, że oto dotyka ludzi, którzy ciagle żyją, że obcuje z kulturą, która przetrwała i dalej się rozwija.

Okładka

Adam Beach jako nawajski szyfrant Ben Yazhee w filmie "Szyfry wojny", fot. MGM/Syrena Entertainment
Meksykańscy tancerze voladores, fot. Joanna Bartuszek

Opracowanie graficzne okładki i galerii: Mariusz Sołtysiak

W tym numerze

Słyszałem wołanie pantery - fragment powieści The Sharpest Sight zmarłego niedawno pisarza Louisa Owensa, w przekładzie Beaty Skwarskiej

Nie było nam dane umrzeć - z Mary Brave Bird, Lakotką, działaczką AIM i autorką dwóch autobiograficznych książek rozmawia Bartosz Hlebowicz

Szałas potu - o terapeutycznej funkcji tego starego tubylczego obrzędu opowiada Ewa Czekalewska

Roberta Hill Whiteman - wiersz w przekładzie Marka Maciołka

Mogli być Indianami
- kilka uwag profesora Alfreda F. Majewicza o Ajnach

"Powstanie" Czejenów z 1897 roku
- mało znane wydarzenia z pierwszych lat życia Czejenów w rezerwacie Lame Deer w Montanie omawiają Daniel F. Littlefield, Jr i Lonnie E. Underhill

Rozkodowana historia - recenzja Agaty Wąsowskiej filmu Windtalkers (w Polsce film ten wszedł na ekrany kin pod tytułem Szyfry wojny)

Przestrzeń ożywiona - książki z "zakurzonej półki" recenzuje Mariusz Wollny

Z Ziemi Indian - serwis informacyjny obu Ameryk


Tawacin Galeria

Oblicza Meksyku [pdf 167kB] - tekst i zdjęcia Joanna Bartuszek

Z przymróżeniem oka - Mirosław Dunin-Sulgostowski





Podziękowania:
Radosław Delida, Maciej Grabowiecki, Krzysztof M. Mączkowski i Giulia Torri

Prośba do prenumeratorów

Powrót do spisu numerów archiwalnych