TAWACIN nr 4[88] zima 2009

Jak to z nami jest

To ostatni numer "Tawacinu". W 2010 roku kwartalnik nie będzie się już ukazywał.
"Tawacin" na trwałe wpisał się w moje życie, przez blisko 25 lat poświęcałem mu wiele czasu i wysiłku. Podobnie czynili redaktorzy i stali współpracownicy. Bardzo Wam za to dziękuję. Jestem pewien, że przez wszystkie te lata, w osiemdziesięciu ośmiu numerach naszego pisma, zrobiliśmy wiele dobrego, przede wszystkim dla siebie samych, potem dla Indian, a także w popularyzacji wiedzy o tubylcach obu Ameryk w Polsce.
Dziękuję czytelnikom, bez których przecież nie byłoby tego pisma. Cieszę się, że wytrwaliście z nami tak długo, że "Tawacin" stał się częścią także i Waszego życia. Cieszę się, że nie zniechęcały Was trudne tematy, nietradycyjne ujęcie zagadnień i łamanie stereotypów. Jestem pewien, że już zawsze będziecie interesować się Indianami "inaczej".
Dziękuję wszystkim autorom, których prace zamieściliśmy na łamach "Tawacinu". Cieszę się, że mogliśmy je udostępnić naszym czytelnikom. Jestem pewien, że Wasze artykuły długo będą stanowić źródło rzetelnej wiedzy o Indianach, inspirując do dalszych poszukiwań i prowokując do tworzenia nowych tekstów.
Nic nie żyje wiecznie, tylko ziemia i góry.
Marek Maciołek
redaktor naczelny



Okładka

Indianka podczas pow-wow w rezerwacie Oneidów w Green Bay, w stanie Wisconsin, lipiec 2007, fot. Bartosz Hlebowicz

Opracowanie graficzne okładki: Mariusz Sołtysiak



W tym numerze

Czerwona Atlantyda - John Collier opowiada o fascynacji kulturą Indian Pueblo z Południowego Zachodu USA

Ziemia zachwytu - Bartosz Hlebowicz omawia tworzenie idei Południowego Zachodu i jej wpływ na amerykańskie społeczeństwo

Ekoświęci czy ekogrzesznicy? - John Johnsen analizuje spory wokół roli Indian jako naturalnych obrońców Matki Ziemi

Tragiczna śmierć Żółtego Niedźwiedzia i Johna Richarda juniora - Donald F. Danker przybliża nieznane epizody z życia na Pograniczu w drugiej połowie XIX wieku

Trudna droga do szczęśliwego 1891 roku - Mirosław Sprenger omawia walkę Szejenów Północnych o zachowanie jedności plemienia

Shinnecock. Rekonstrukcja - Natalia Słodzinka przygląda się metodom budowania tubylczej tożsamości na Long Island

Maucallacta: inkaska wyrocznia
- Janusz Z. Wołoszyn i Maciej Sobczyk opowiadają o odkryciach polskich archeologów w Peru

Polski Ruch Przyjaciół Indian - Marek Nowocień odsłania główne tendencje panujące w środowisku polskich indianistów na przestrzeni ostatnich kilku lat


felieton
Zwierzenia Cienia Marka Nowocienia


Podziękowania: Cezary Cieślak, Ewa Stańska, Mirosław Szczepański



promocja Dołącz do nas! "Tawacin" za 1 zł

Powrót do spisu numerów archiwalnych