TAWACIN nr 1 [77] wiosna 2007

Jak to z nami jest

Jak praktykować subsystencję w życiu codziennym? Czy jest to w ogóle możliwe, gdy żyje się na wsi, czyli "z ziemi"? Albo w mieście, w blokowisku, gdzie kontakt z naturą często ogranicza się jedynie do wyprowadzenia psa na trawnik, bo ludziom nie wolno tam wchodzić?
Z dzieciństwa pamiętam, że gdy jechałem do babci na wakacje i zaczynały się żniwa, to z komód wyjmowano czyste, wykrochmalone i odprasowane, płócienne koszule, przeznaczone specjalnie na tę okazję. Na pewno ważny był tu czynnik praktyczny, bo do flanelowych koszul czepiały się kłosy, które potrafiły uprzykrzyć życie podczas wiązania snopków. Chcę jednak wierzyć, że równie ważny był też czynnik inny: odświętnym strojem okazywano naturze szacunek, bo oto idzie się zbierać chleb.
Pół życia mieszkam w dużym mieście i coraz częściej przeraża mnie ilość śmieci, jakie produkuje człowiek. Przedmioty jednorazowe są wygodne w użyciu i łatwe do wyrzucenia, choć jeszcze niedawno powszechnie używało się siatek na zakupy. Teraz wszystko pakuje się w foliowe worki, nagminnie zwane reklamówkami. Ja jednak coraz częściej wolę chodzić po bułki z własną torebką, a do marketu z własnymi workami, na przykład tymi z poprzednich zakupów, które po przyjściu do domu pieczołowicie składam na płasko.
Jak więc na co dzień praktykować subsystencję? Oto jest pytanie, nad którym warto się chwilę zastanowić.

Okładka

Greg Red Elk, Warrior Star

Opracowanie graficzne okładki i galerii: Mariusz Sołtysiak

W tym numerze

JOHN C. MOHAWK (1945-2006)

Subsystencja a materializm
- John Mohawk objaśnia tubylczą zasadę odpowiedzialności człowieka za Ziemię

Nieukończone dzieło - Bruce E. Johansen przybliża sylwetkę zmarłego niedawno Johna Mohawka, historyka i filozofa z narodu Seneków

Działaj lokalnie, ale myśl globalnie - wypisy z dzieł Johna Mohawka

Misjonarze i handlarze - Melody Webb analizuje wpływ kolonizacji hiszpańskiej i rosyjskiej na tubylców Ameryki

Rada 44 Wodzów - Mirosław Sprenger omawia strukturę i zadania najważniejszej instytucji politycznej Szejenów

Ku tradycji - Antonina Iskierska pisze o wychowaniu dziewcząt wśród Czarnych Stóp

Kobieta Pająk - twórczość Leslie Marmon Silko omawia Ewa Dżurak

Dobre czasy dla indiańskich kultur - relacja Radosława Palonki z konferencji tubylczych muzealników

Miłośnicy Indian kontra przyjaciele Indian - odpowiedź Andrzeja Wali na polemikę wokół jego felietonu oraz uwagi Ewy Stańskiej


Z Ziemi Indian
- serwis informacyjny obu Ameryk

felietony
Głos z Scheyechbi Andrzeja J.R. Wali
Zwierzenia Cienia Marka Nowocienia





Greg Red Elk - malarstwo



Prenumerata 2007 - promocja Dołącz do nas! "Tawacin" za 1 zł

Powrót do spisu numerów archiwalnych