TAWACIN nr 4 [72] zima 2005

Jak to z nami jest

Lubimy uważać niektórych ludzi za autorytety. Napisane przez nich książki lub świadectwo ich życia zmienia niekiedy nasze życie. Czasami chcemy tylko wiedzieć, że tacy ludzie są, czasem kupujemy ich książki, choć niekoniecznie je czytamy. Jeszcze zdążymy, myślimy sobie. A kiedy autorytety odchodzą, pozostaje - choćby na chwilę - jakaś pustka.
Twórczość Vine'a Delorii, Jr. była w tle naszych zainteresowań Indianami od początku istnienia "Tawacinu". Jego cięte pióro wielokrotnie leczyło nas z sentymentalizmu w podejściu do Indian. Uważaliśmy się za ich przyjaciół, czuliśmy się uprawnieni do zabierania głosu w ich imieniu, a jednocześnie - podświadomie - baliśmy się krytycznego spojrzenia Delorii. Ciekawe, co by powiedział o naszym kwartalniku? Na ile nasze widzenie Indian odbiega od europocentrycznego stereotypu, ile w nas jest zrozumienia tego, co naprawdę stało się na amerykańskim kontynencie. Na ile zdołalibyśmy obronić naszą "linię programową"?
Jeśli czegokolwiek nauczyłem się z lektury pism Delorii, to na pewno nieufności wobec własnej wiedzy o Indianach. Raz na zawsze uzmysłowiłem sobie, że prawdziwi Indianie są ...zwykłymi ludźmi. Ani gorszymi, ani lepszymi ode mnie. Mogę się od nich dużo nauczyć, ale ja też mógłbym im sporo przekazać. Nie każdy Indianin jest szamanem, tak jak nie każdy Polak jest duchownym. Obok autorytetów, tubylcze społeczności składają się ze zwykłych ludzi, którzy, tak jak my, próbują doświadczać życia we wszystkich jego przejawach.

Okładka

Vine Deloria, Jr., fot. archiwum

Opracowanie graficzne okładki i galerii: Mariusz Sołtysiak

W tym numerze

Tubylczy Papież: odszedł Vine Deloria, Jr. - Bruce E. Johansen wspomina zmarłego niedawno profesora, prawnika i działacza

Mamy prawo być inni - Victoria Tauli-Corpus analizuje wpływ globalizmu na życie i przyszłość ludów tubylczych świata

Mity o mezaliansie człowieka z istotą nadprzyrodzoną wśród Indian Ameryki Północnej - omawia Piotr G. Michalik

Badania nad Ameryką Łacińską w poznańskim ośrodku etnologicznym - druga część prezentacji dokonań antropologów z UAM

W cieniu Geronima - Edwin R. Sweeney przybliża sylwetkę Chihuahuy, zapomnianego wodza Apaczów Chiricahua

Apacze i Kojoty - Bogdan Danowski tropi kłamstwa i błędy historyczne w książkach i filmach o Apaczach

Liryki indiańskie: jak nie napiłem się wiatru - Waldemar Kuligowski recenzuje tomik poezji Leszka Czuchajowskiego

Nie "wszyscy jesteśmy Indianami" - Dariusz Kachlak polemizuje z bohaterami pewnego spotkania autorskiego

Prawdziwe życie Małego Bizona - Mariusz Wollny przypomina książki z zakurzonej półki (w tym numerze m.in. Mały Bizon Arkadego Fiedlera)

Dwie strony PRPI - Tańczyłam na pow-wow w Katowicach

Z Ziemi Indian - serwis informacyjny obu Ameryk

felietony
Głos z Scheyechbi Andrzeja J.R. Wali

Zwierzenia Cienia Marka Nowocienia




WAORANI z Ekwadoru i Peru: 1991, 2003
- zdjęcia Iwona Stoińska-Kairska, Tarzycjusz Buliński i Mariusz Kairski


Z przymróżeniem oka - Mirosław Dunin-Sulgostowski





Prenumerata 2006

Powrót do spisu numerów archiwalnych