TAWACIN nr 4 [68] zima 2004

Jak to z nami jest

Od kilku już lat, dzięki przyjacielowi, czytuję regularnie "News From Indian Country", indiański dwutygodnik zamieszczający artykuły przede wszystkim o współczesnym życiu Indian Ameryki Północnej. Osobny dział, w drugiej części pisma, poświęcony jest ogólnie rozumianej kulturze tubylczych Amerykanów, w tym sztuce, muzyce i literaturze. Na początku każdego roku ukazuje się jeszcze specjalny dodatek zawierający szczegółowy plan pow-wow organizowanych od stycznia do grudnia w całej Ameryce.
Czasami odnoszę wrażenie, że główne problemy współczesnych tubylców amerykańskich sprowadzają się do kilka zagadnień: wykroczenia i łamanie prawa, malwersacje finansowe, kłopoty z prowadzeniem istniejących już kasyn lub starania o uzyskanie zgody na otwarcie nowych, roszady na stanowiskach w radach plemiennych i zarządach tubylczych firm, próby odzyskania bądź wykupu dawnych terenów itd., itd.
Zdaję sobie sprawę, że współczesne problemy Indian mogą być mało ciekawe, bo... w naszych gazetach pisze się dokładnie o tym samym: afera goni aferę.
Nie dziwi mnie chęć ucieczki od takiego obrazu, chęć wskrzeszania dawnych mitów, gdy świat był (czyżby?) lepszy, sprawiedliwszy, bardziej kolorowy. Zawsze tęsknimy do innego świata, w którym wreszcie bylibyśmy sobą i moglibyśmy się spełnić. Tymczasem prawdziwe życie rozgrywa się właśnie teraz. Pamiętajmy o tym.


Okładka

Otwarcie Narodowego Muzeum Indian Amerykańskich (NMAI), 21.09.2004, fot. Andrzej J.R. Wala

Opracowanie graficzne okładki i galerii: Mariusz Sołtysiak

Podziękowania: Jarosław Buliński

W tym numerze

Przywrócone do życia - sposoby rewitalizacji tubylczych języków w Ameryce Północnej omawia Bruce E. Johansen

Losy seksualne dzikich: Lesbijki, trzecia płeć, ona-będąca nim - szkic do koncepcji płciowości wśród Indian Ameryki Północnej; czwarta część cyklu Waldemara Kuligowskiego

Rozkład plemienia - dzieje wygnania Indian Quapaw w latach 1824-34 przedstawia W. David Baird

Badania nad Ameryką Łacińską - Aleksander Posern-Zieliński prezentuje dorobek poznańskiego ośrodka etnologicznego

Wojna o Taniec Ducha - fragment autobiografii Ohiyesy o tragicznych zdarzeniach nad Wounded Knee zimą 1890 roku

Fotografia Cochise'a - Zofia Kozimor opowiada dlaczego nie zachowało się żadne zdjęcie słynnego wodza Apaczów

Przegrana Kerry'ego to zła wiadomość dla Indian - Marek Nowocień podsumowuje wyniki ostatnich wyborów prezydenckich w USA i ich wpływ na życie Indian

Z zimowych kronik - nasz nowy dział historyczny

Koziołki i Indianie - Mariusz Wollny przypomina książki z zakurzonej półki (w tym numerze Indiańskie wierzenia i rytuały Mirosławy i Aleksandra Posern-Zielińskich oraz Kraina Inkarrí Aleksandra Posern-Zielińskiego)

Z Ziemi Indian - serwis informacyjny obu Ameryk

felietony
Głos z Scheyechbi Andrzeja J.R. Wali
Zwierzenia Cienia Marka Nowocienia


Tawacin Galeria

Badania nad Ameryką Łacińską
w poznańskim ośrodku etnologicznym [plik pdf 0,5 MB]


Z przymróżeniem oka - Mirosław Dunin-Sulgostowski

Prenumerata 2005

Powrót do spisu numerów archiwalnych