Biblioteka
Tawacinu
Seria
indiańska
Warunki
zakupu
Ostatnia szansa
- do wyczerpania nakładu
Antykwariat
sprzedam-poszukuję
po angielsku

Zapraszamy do naszej nowej księgarni, tam znajdziesz nowości oferowane przez TIPI


Inne książki o tematyce indiańskiej

Lewis H. Morgan
LIGA Ho-de'-no-sau-nee, czyli Irokezów
Wydawnictwo Marek Derewiecki, format 170×240, stron 400+4 nlb (kolorowa wkładka), oprawa twarda, ryciny, mapy, aneksy, cena 49 zł
zob. spis treści

Amerykańska antropologia narodziła się w księgarni, w Albany w 1844 roku, gdzie Lewis Henry Morgan, adwokat, członek półtajnego bractwa w zachodniej części stanu Nowy Jork, naśladującego obrzędy Irokezów, a z czasem prekursor badań terenowych, przypadkowo spotkał Ha-sa-no-an-da - Ely'ego Parkera, młodego Indianina z ludu Seneka, który w przyszłości miał stać się sachemem Seneków i adiutantem gen. Ulyssesa Granta. Tej samej nocy, a także przez dwa następne dni, w pokoju hotelowym w Albany, przy pomocy młodego tłumacza Ha-sa-no-an-da, Morgan przeprowadził pierwsze wywiady etnologiczne z przywódcami Seneków na temat struktury Konfederacji Irokeskiej. Dzięki współpracy zafascynowanego Indianami prawnika i młodego Seneki siedem lat później powstała słynna "Liga Haudenosaunne, czyli Irokezów", określana mianem pierwszej prawdziwej etnografii i najlepszej - do dzisiaj! - monografii słynnych Irokezów. Na polskie tłumaczenie, dopiero trzecie w Europie, Liga czekala 160 lat.

Leszek Michalik
ENCYKLOPEDIA PLEMION INDIAN AMERYKI Północnej: Ludzie kultura, historia, współczesność
Wydawnictwo Miniatura, format 205×295, stron 336, oprawa twarda, zdjęcia, mapy, indeksy, cena 74 zł

Pierwsza w Polsce próba encyklopedycznego ujęcia najważniejszych i podstawowych wiadomości z zakresu szeroko rozumianej charakterystyki poszczególnych plemion indiańskich zamieszkujących obszary dzisiejszych Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Zwięzłe informacje o plemionach zostały pomyślane jako rodzaj wprowadzenia w umiejscowienie geograficzne, charakterystykę kulturową, religijną, obyczajową, historię, wreszcie elementy życia współczesnego. Niemal każde hasło zostało opatrzone wskazówkami bibliograficznymi, które pomogą czytelnikowi odnaleźć znaczące, obszerne monografie plemienne i dotrzeć do bardziej wyczerpujących informacji.

INDIANIE KALINAGO i inni...
R eferaty Seminariów Antropologicznych 2001-2008
red.Andrzej J.R. Wala i Krystyna Baliszewska
PAES/PATE - Tipi, format 170×240, stron 512, oprawa miękka, ilustracje, zdjęcia, mapy, indeksy, cena 15 zł
zob. spis treści

Drugi tom referatów Seminariów amerykanistycznych Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Etnograficznego im. Bronisława Malinowskiego z Atlantic City. Bogactwo materiałów, różnorodność ujęć, szeroka reprezentacja indianistycznych środowisk w gronie autorów to cechy, które sprawią, iż drugi tom referatów będzie lekturą pożyteczną dla tych polskich i polsko-amerykańskich czytelników, którzy zainteresowani są dawnym i współczesnym światem indiańskich kultur.

NOWA WOLA PO PROSTU
pod red. Bartosza Hlebowicza
Gminny Ośrodek Kultury-TIPI,wydanie trzyjęzyczne: teksty po polsku, angielsku i białorusku, format 210×210, stron 192, zdjęcia kolorowe, cena 19 zł
więcej

Być może pierwszym wrażeniem zabłąkanego w Nowej Woli turysty będzie myśl: "Nic tu nie ma". Ale trzeba umieć słuchać i patrzeć. Dzieci fotografowały własną wioskę, rozmawiały ze starszymi, rysowały ulubione miejsca i zajęcia, nagrywały opowieści starszych. Potem swoje zdjęcia pokazały podczas wystaw na wolnym powietrzu. Kto je obejrzał, nie może mieć wątpliwości, że Nowa Wola jest miejscem wyjątkowym.
Książka jest rezultatem projektu, jaki autorzy, antropologowie Bartosz Hlebowicz i Alicja Froń, zorganizowali w podlaskiej wsi latem 2007 i 2008 roku wraz z jej najmłodszymi mieszkańcami. Uzupełniają ją zdjęcia i opowieści dzieci z indiańskiego rezerwatu Oneida w Kanadzie, w którym przeprowadzono podobny projekt latem 2007 roku (o obydwu pisaliśmy w "Tawacinie" w numerze 3 [79], jesień 2007). Z zestawienia zdjęć i słów młodych nowowolan i Indian wynika niezwykły obraz światów - i sposobów ich postrzegania - które okazują się wcale nie tak od siebie odległe jak wskazywałby fizyczny dystans.

Borys Malkin
ODCHODZĄCY ŚWIAT
Tropem kultur indiańskich i świata przyrody Ameryki Południowej

Wydawnictwo AKOT, Warszawa 2007, format 205×295, stron 400, oprawa twarda z obwolutą, mapy, ryciny, słowniki, indeksy, cena 49 zł
więcej

Wśród licznie pojawiających się tytułów literatury podróżniczej książka to niezwykła. Dwanaście południowoamerykańskich wypraw w zakątki, do których turyści i ekipy filmowe nie docierają, a prezentowane w niej światy w większości przeszły już do historii. Jest to nieomal dokument epoki, w którym ogromna wiedza i czterdziestoletnie doświadczenie badawcze autora, w połączeniu z wartkim tokiem świetnie prowadzonej narracji, pełnej humoru, uniesie czytelnika bez reszty do odległych, barwnie opisanych miejsc. Książka zafascynuje zarówno czytelników młodych, jak i starszych. Tych, którzy marzą o wyruszeniu po wielką przygodę, a także tych, którzy zjeździli już świat i zechcą porównać lub wzbogacić swe własne doświadczenia. W książce nie brakuje bowiem praktycznych porad dla śmiałków, ani wiedzy dla eksploratorów o zacięciu naukowym. Niezwykłość tej książki polega również na tym, iż mimo egzotyki mowa w niej o zwykłych ludziach i ich zwykłych sprawach, bez uciekania się do przesady czy taniej sensacji. Napisana z ogromną pasją, zawiera spory ładunek emocji pozytywnych, coraz rzadszych, jak się wydaje, w dzisiejszym stechnicyzowanym świecie. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera 120 zdjęć o ogromnej wartości dokumentacyjnej, zarówno historycznej, jak i etnograficznej, oraz mapy dotyczące omawianego obszaru.

Referaty Seminariów Antropologicznych
pod red.Krystyny Baliszewskiej i Andrzeja J.R. Wali
PAES/PATE - Tipi, format 170×240, stron 400+8, noty o autorach, indeksy
cena 15 zł
zob. spis treści

Wszystkie zamieszczone tu opracowania powstały w latach 1990-2000, niektóre z nich jako "zeszyty naukowe" szybko wyczerpywały się, inne były wznawiane, nieliczne w zmienionej postaci lub obcojęzycznej wersji językowej (hiszpańskiej, angielskiej) publikowane były w trudno dostępnych pracach. Dlatego też dobrze się stało, iż bogaty plon dziesięcioletniej aktywności na polu wydawniczym i konferencyjnym PAES/PATE doczekał się teraz swego zbioru w postaci odrębnej publikacji, która z pewnością skupi uwagę polskiego i polonijnego czytelnika zainteresowanego dziejami i kulturą Indian obu Ameryk.
(ze wstępu)